Tanıtım Haber
Giriş Tarihi : 13-05-2024 10:05   Güncelleme : 15-05-2024 16:02

Geri Dönüşüm Malzemeleri Onun Elinde Sanata Dönüşüyor.

Geri Dönüşüm Malzemeleri Onun Elinde Sanata Dönüşüyor.

Geri Dönüşüm Malzemeleri Onun Elinde Sanata Dönüşüyor.

Anamur’da bir çocuk Annesi İlknur Tezcan (39) çöp ve Geri dönüşüm malzemelerini sanata dönüştürüyor.

14 yıl önce evde biriken gazeteleri nasıl değerlendirsem diye düşünürken internette gördüğü kâğıttan sepet yapma tasarımı ile başlayan serüveni bir sanata dönüştü. Bu sayede hem çöp ve geri dönüşüm malzemelerinden sanatsal objeler yapıyor ve bu yaptığı objeleri meraklılarına küçük ücretler karşılığı satarak evine katkı sağlıyor.

Çalışmalarında “Gazete kağıdı, cam ve plastik şişeler, plastik atık maddeleri, meyve suyu kutuları, bez parçaları kullandığını ifade eden Tezcan, yaptığı kadın objelerinin kıyafetlerini ise genelde bölgede en çok Avakado fidanlarını güneşten korumak için kullanılan gölgelik fileler olduğunu belirtiyor.

İlknur Tezcan, İlk olarak evinin bir odasında başlayan bu çalışmalarına gün geçtikçe gelişen ve artan tasarımları için atölye kurarak isteyen kadın girişimcilere kurs verme aşamasına kadar taşıdı. İlnur Tezcan’ı ve eserlerini  instagram.com/ilktez_art/ hesabından takip edebilirsiniz.

Çocuk da yaparım kariyer de diyen Tezcan, hem 6 yaşındaki Baran Alp ile ilgileniyor hem de sanat eserlerini geliştirerek kariyerinde hızla ilerliyor.

Kendisi tasarlayarak yaptığı sarmaşıklarla sarılı “Eli kolu bağlı” kadın heykelini örnek gösteren Tezcan, bu tasarımı ile kadınlara seslenerek, “Eliniz Kolunuz bağlı olsa bile bir kadın olarak illaki bir çıkış kapısı vardır. Yeterki mücadele edin, kadınların başaramayacağı hiçbir yoktur” diyerek kadınlara mesaj vermeyi de unutmuyor.

Özel günlerde hediye seçmekte bulmakta zorlananlar için çağrıda bulunan İlknur Tezcan, Hem el emeği göz nuru, hem çok şık ve dekoratif hem de seri üretimi olmayan bir benzeri zor bulunan bibloları ve eserlerini görmek için atölyeme bekliyorum. Ayrıca https://www.instagram.com/ilktez_art/ like tıklayarak isntagram hesabımdan yeni eserlerimi takip edebilirler.” Dedi.

 

İLKTEZ ART

İlknur TEZCAN

 

Adres: İskele Mah. Mareşal Fevzi Çakmak Cad. Yağız Apt. A Blok no:151 Zemin kat. Anamur/ Mersin

Whatsapp hattı: 0 553 381 95 10

 

 

 

İBRAHİM POLATİBRAHİM POLAT