SİYASET
Giriş Tarihi : 15-05-2024 11:53

Karan: Huzurlu bir yaz için haşere ile mücadele aralıksız sürüyoruz.!

Karan: Huzurlu bir yaz için haşere ile mücadele aralıksız sürüyoruz.!

Kış döneminde başarılı bir ilaçlama çalışması yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi, Anamur Şube Müdürlüğü ekipleri, yaz döneminin yaklaşmasıyla birlikte ilaçlama çalışmalarına hız verdi.

Daha sağlıklı ve daha temiz bir çevre sunulmasını hedeflediklerini belirten, Mersin Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü Erdal Karan, ekiplerin bölgeyi sivrisinek ve karasinek gibi haşerelerden arındırmak için yoğun gayret gösterdiğini söyledi.

Vektörle mücadele dört mevsim gerçekleştiriliyor

Mersin Büyükşehir Koordinatörü Erdal Karan, ”Özellikle sivrisinekle mücadele kapsamında su birikintileri, sazlık alanlar, dereler, çöp konteynerleri, kuyu ve fosseptikler ile terk edilmiş bodrum katları ilaçlanıyor.

Havaların ısınması ve yaşanan kuraklık nedeniyle vektör üremesinin çoğalabileceği riskine karşın ilaçlama yapıyor, özellikle larva ile mücadele ediyor.

İlçemizin dört bir yanında uçkun ve haşere ile mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyoruz. Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sonucu sinek popülasyonunda meydana gelebilecek artışa karşı önlem alan ekiplerimiz çalışmalarını yoğunlaştırarak devam ettiriyor.

Vektörle mücadelenin en önemli aşaması olan larva ile mücadele kapsamında ilaçlama çalışmalarına devam eden ekiplerimiz, toplum sağlığını tehdit edebilecek vektörle, karasinek ve sivrisinek larvalarına karşı başlatılan ilaçlama çalışması ile üreme zamanında önlem alarak ergin hale gelmelerini önlüyor. Su birikintileri, sazlık alanlar, dereler, çöp konteynerleri, kuyu ve fosseptikler ile terk edilmiş binaların bodrum katlarında ilaçlama çalışması yaparak, sinek popülasyonunun önüne geçmeyi hedefliyoruz ”dedi.

Sinek ile mücadelede vatandaşların da bilinçli olması gerektiğinin altını çizen Karan, çöplerin açığa atılmaması, gübreliklerin üzerinin kapatılması, açıkta yiyecek ve mutfak atıklarının bırakılmaması, hayvan bakım yerlerinin temiz bırakılması gibi konularda dikkat edilmesine vurgu yaptı.

 

İBRAHİM POLATİBRAHİM POLAT