GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-02-2023 19:24   Güncelleme : 04-02-2023 20:15

Ziraat Odası Başkanı A.Şeref Gümüş Güven Tazeledi.

Ziraat Odası Başkanı A.Şeref Gümüş Güven Tazeledi.

Anamur-Bozyazı Ziraat Odası genel seçimleri bu gün Anamur Belediye Meclis Salonunda gerçekleşti.

81 Delegesi bulunan Anamur-Bozyazı Ziraat Odası olağan genel kuruluna İYİ Parti Anamur İlçe Başkanı Osman Kahvecioğlu ve Yönetim kurulu üyeleri STK Temsilcileri ve delegeler katıldı.

Divan kurulunun oluşturma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okumasıyla başlayan genel kurulda konuşma yapan Anamur-Bozyazı Ziraat Odası başkanı Ahmet Şeref Gümüş şu ana kadar yaptıkları ve çiftinin karşılaşmalarına çözüm arayışlarında yaşadıklarını anlattı.

Yeni yapacakları dönemleri ulaşmak istediklerine de değinen Gümüş, üreticinin devlet desteklerinden yeterince yararlanmadığını, ifade ederek, “geçmişte bizim çabalarımızda bir nebze büyütme devleti desteklerinden üreticimizin daha fazla kazanımı adına kullanmaksı adına.” dedi.

Örtü altı tarımı muhafaza eden erken emekli olma konusunda mücadele ettikleri dile getiren Gümüş, nasıl bir maden çalışanı erken emeklilik tahmini yersa, örtü altı tarım yapan tüketicimizde sera gazından dolayı riskin alınması gerekiyor. Bununla ilgili mücadelemiz devam edecek. Bir diğer konuda ailede en çok tarıma katkı sunan evdeki kadındır, yani annedir. Ama konaklama 5 kişilik bir ailede 5 kişilik tarımla uğraşır sadece evin babası bağ-kur'dan emekli olur. 5 kişi çalışmasıyla 1 babanın bağ-kur pirimini zor kullanımında. Diyelim ailede bir ayrılık söz konusu olsa da en çok emek veren anne sosyal güvencesiz bir şekilde ortadan kayboluyor. Buda haksızlıktır. Tarımla uğraşan ev hanımlarına da emeklilik hakkı saklıdır.” diye konuştu.

Muz ve Çilek özelliklerine ilişkin zorluklara da değinen Gümüş, kızılan maliyetlerinde yaşanan olayların karşılanamadığını gözlemlemek muz ve çilek fiyatlarının da iyice gerilediğini ifade ederek, bu önlemlerin dışından güneşe zarar vermemesi, bu konuda acilen çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

Genel kurulda, faaliyet raporunun okunması, gelir gider tablosunun okunması ve oylanmasının ardından seçime geçildi.

Tek liste ile seçime gidilen genel kurulda 81 delegenin 77'si oy kullandı.

 

İBRAHİM POLATİBRAHİM POLAT