GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-09-2022 09:07   Güncelleme : 30-09-2022 10:32

SEÇER: “Festivaller, Etkinlikler Bu Kente Yakışıyor”

SEÇER: “Festivaller, Etkinlikler Bu Kente Yakışıyor”

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez gerçekleştirilen ‘Kilikya Ultra Maratonu’ koşuldu. Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen maratonda, toplam 425 sporcu yarıştı. ‘Doğanın içinde tarihe koş’ mottosuyla 5 farklı kategoride gerçekleşen maratonda tarih, doğa ve spor bir araya geldi. Yerli ve yabancı katılımcılar, Mersin’in doğal güzellikleri arasında tarihe koştu.

Maratonda 7 kilometre Korykos Parkuru, 15 kilometre Elaiussa Sebaste Parkuru, 33 kilometre Kızkalesi Parkuru, 33 kilometre Kızkalesi Parkuru Takım ve 54 kilometre Kilikya Ultra Maratonu parkurları koşuldu. Maratonun 7 kilometrelik Korykos ile 15 kilometrelik Sebaste startını Kızkalesi’nde, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer verdi.

Seçer: “Bu organizasyonların temel amacı Mersin’i tanıtmak”

Start verirken sporculara seslenen Başkan Seçer, “Her yıl yapalım mı bu organizasyonu?” diye sordu ve sporculardan “Evet” yanıtını aldı. Başkan Seçer, “Gelecek yıl bu organizasyonu uluslararası düzeye taşıyacağız. Eksiklerimizi de görerek, çok daha güzel bir organizasyon yapacağız. Mersin'i seviyoruz, Mersin'in tanınmasını istiyoruz. Kilikya Ultra Maratonu’nda, 7'den 54 kilometreye kadar farklı parkurlar vardı. Sporcular burada gayet renkli, güzel, heyecanlı 3 gün geçirdiler. Hem bölgeyi şenlendirdiler, hem de Türkiye'nin değişik illerinden gelen, hatta farklı milliyetlerden gelen dostlarımız da burada bizlerle beraberdi. Buranın güzelliklerini, buranın doğasını, denizini, tarihini görüp, gittikleri yerlerde arkadaşlarına aktarsınlar istiyoruz. Bu tür organizasyonların temel amacı, Mersin’i tanıtmak” dedi.

“Festivaller ve etkinlikler bu kente yakışıyor”

Önümüzdeki günlerde birincisini gerçekleştirecekleri Kleopatra Tarsus Festivali’nden de söz eden Başkan Seçer, “Çok sayıda ülkeden, çok sayıda sanatçının, dans grubunun olacağı, çok farklı etkinliklerin olacağı muhteşem bir festivale hazırlanıyoruz. 4-5-6 Kasım’da Tarsus’a herkesi bekliyoruz. Onun öncesinde 23 Ekim’de Gençlik Festivali'ni gerçekleştireceğiz. O da birincisi olacak. Mersin’de, Kültür Park’ta Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda bir dizi etkinliklerle, gençler arkadaşlarıyla beraber olacaklar. Kente bir sinerji katacak. Üniversitelilerimiz gelecek. Zaten Mersin’in de bir üniversite kenti olması için çok çaba sarf ediyoruz. Üniversitelileri buraya gelmeye cazip kılacak imkanlar yaratıyoruz” diye konuştu.

 

“Mersin halkı bize inansın, bize güvensin”

2023 yılı içerisinde de etkinliklerin devam edeceğini kaydeden Başkan Seçer, “2023 yılı içinde Hem Tour of Mersin’i, hem de Uluslararası Mersin Maratonu’nun 6.’sını gerçekleştireceğiz. Mersin halkı bize güvensin, bize inansın, biz 24 saat onlar için çalışıyoruz. O şevkimizi, o inancımızı kaybettiğimiz noktada, zaten biz o koltuklarda oturmak istemeyiz. Bizim siyaset anlayışımız bu. Bizim dünya görüşümüz belli. Ben çağdaş, modern bir Türkiye için çalışan bir başkanım. Ben Mustafa Kemal'in çizdiği yolda, gösterdiği hedefte yürüyen bir Başkanım. Ben Türkiye dönüşsün istiyorum. Türkiye o klasik anlamda çağdaş medeniyet seviyesini bırakın, onun üzerlerinde çok iddialı bir ülke olsun istiyorum. Refah istiyorum, mutluluk istiyorum, kardeşlik istiyorum, barış istiyorum. Bütün gayretlerimiz bu yönde” dedi.

“Belediyelerimizin uygulamalarını iktidarda da yapacağız”

3 buçuk yılda çok güzel işler yaptıklarını ifade eden Başkan Seçer, “Gerçekten saygın işler yaptık. Eksik kaldığımız noktalar olmadı değil, ama bundan emin olabilirsiniz ki bizim tembelliğimizden, ataletimizden ya da beceriksizliğimizden, bilgisizliğimizden kaynaklı değil. Onların nedenlerini Mersin halkı biliyor. Siyasetin maalesef o gergin ortamı, siyasetin yarattığı inatlaşma ve kavga, şu anda bizleri de, yani belediye başkanlarını da etkiliyor diyebilirim, ama Türkiye kısa süre sonra seçime gidecek. 8 ay gibi bir süre var. Uzun yıllar yönetimde olan bir iktidar var. Doğal olarak siyasal rakiplerimiz. Elbette yorulmuşlardır. Kendilerini dinlenmeye çekerlerse, Cumhuriyet Halk Partisi'nin değerli kadroları, elbette ki Millet İttifakı’yla bu seçime gidilecek ya da Türkiye'nin temel ilkeleri çerçevesinde bir arada olan anlayışlar bu seçime ortak paydada gidecekler. Bizler yönetelim. Belediyeleri nasıl yönetiyorsak, nasıl bu konuda şevkliysek, inançlıysak, inanın ülkeyi yönetme arzusu içerisindeyiz. Aynı duyguları taşıyoruz. Eğer belediyelerimizden, bizlerden halk memnunsa, emin olun zaten bizi destekleyeceklerdir. Bakın güzel bir örnek; eğer Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin icraatlarından, uygulamalarından memnunsanız, bizler iktidara geldiğimiz zaman bu uygulamaları yapacağız. Zaten bizim uyguladığımız politikalar, tamamen Cumhuriyet Halk Partisi’nin politikaları. Ben sadece onu parti programımdan alıyorum, Mersin ölçeğinde güncelliyorum. Üzerine katmam gereken varsa da katıyorum ve halkın hizmetkarı oluyorum. Durum bundan ibarettir” ifadelerine yer verdi.

“Mersin’e yakışan bir maraton hazırlanmış”

Maratona katılan sporculardan Doğan Can, “Buraya kulübümle birlikte geldim. Aynı zamanda koşu lideriyim. Ekibimi topladım ve bu güzel organizasyona katıldık. Gayet hoş, eğlenceli. Konserler, partiler bayağı eğlendik yani. Biraz zorlu bir parkur, ama olsun biz zoru severiz. Yani sorun değil, koşacağız. Ekibime de güveniyorum. Belediye Başkanımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

7 kilometre koşacak olan sporculardan İpek Biçer de, “Mersin'e çok yakışan bir maraton olmuş. Hem katılım olarak, hem de 2 gündür süren etkinlikler çok güzel. Bence bunu her yıl devamlı yapmamız gerekiyor, çünkü şehrimize çok yakışıyor bu tarz etkinlikler. Bizim parkurumuz çok güzel. Zaten görür görmez direkt başvurumu yaptım”  diye konuştu.

Ankara’dan katılan Banu Aktaş Yılmaz, “İlk defa yapılacağını biliyoruz bu yarışın. Çok da heyecanla geldik. Şimdiye kadar her şey çok güzel. Birincisi, yerel yönetimlerin böyle koşulları desteklemesi çok çok önemli.  Bu sayede değişik parkurları görmüş oluyoruz. Mersin de bu anlamda zengin bir yer” dedi.

Sporculardan Yağmur Apçi de, “İlk maraton olmasına rağmen oldukça profesyonel. Gayet iyi. İlk olduğu için tabi ki bazı eksiklikler olacak. Ama bence şu an ortam şahane, mükemmel gidiyor her şey. Hiç kendi şehrimde koşmamıştım. O yüzden benim için çok özel. Şehrimde ilk koşum olacak. O yüzden mükemmel bir duygu” ifadelerini kullandı.

İBRAHİM POLATİBRAHİM POLAT